Разлика помеѓу преработките на „Хепатит А“

Додадени 364 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
*'''мирување'''-болните треба да мируваат за цело време во акутната фаза на болеста, односно првите четири седмици. Тоа е период во кој што завршува некрозата на хепатоцитите во исто време се одвива регенерацијата. Со мирувањето се зголемува циркулацијата на крв во хепарот до 30%, потрошувачката на гликоген се намалува и се насочува кон анаболичките регенеративни процеси во хепарот. Во фазата на рековалесценција болните можат да се движат, но не смеат да се заморуваат. Отсуството од работа кај акутните вирусни хепатитиси трае, се додека не се нормализира трансаминазната активност и изнесува 30- 60 дена.
*'''исхрана'''-во предиктеричниот стадиум, кај болните се јавува анорексија(намален апетит). Треба да дава лесно сварлива храна со јаглехидрати: сокови, мед, млеко, кисело млеко, јогурт, младо сирење, пилешко месо, свежа [[риба]], тестенини, леб, ориз, гриз. А забрането е да се конзумира: сувомеснти производи, свинско месо, мрсни чорби, колбаси, кајмак, ореви, бадеми и друга високо калорична храна и аклохол.
==Наводи==
<!-- ---------------------------------------------------------------
See http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Footnotes for a
discussion of different citation methods and how to generate
footnotes using the<ref> & </ref> tags and the {{Reflist}} template
-------------------------------------------------------------------- -->
{{Reflist|30em}}
==Надворешни врски==
* [http://www.nvohepta.mk/HepatitisA.aspx?l=63/ Хепатит А]
182

уредувања