Разлика помеѓу преработките на „Миланска катедрала“

Одземени 25 бајти ,  пред 8 години
===Карло Боромео===
[[Податотека:Fotothek df tg 0000071 Architektur ^ Geometrie ^ Grundriss ^ Mailänder Dom.jpg|мини|десно|Планот за катедралата во XVI-ти век]]
По пристапувањето на [[Карло Боромео]] на престолот на архиепископот, сите лежечки споменици биле отстранети од Дуомо. Тука спаѓаат [[Гроб|гробовите]] на Џовани, Барнабо и [[Филипо Марија Висконти]], [[Франческо I Сфорца]] и неговата сопруга [[Бјанка Марија Висконти]], [[Галеацо Марија Сфорца]] и [[Лудовико Сфорца]], кои биле однесени на непознати дестинации. Сепак, главната интервенција на Боромео била именувањето во [[1571]] година на Пелегрино Пелегрини како главен инженер - спорен потег, бидејќи назначувањето на Пелегрино барало ревизија на статуите на фабриката.
 
Боромео и Пелегрини се бореле за нов, [[Ренесанса|ренесансен]] изглед на катедралата, со што ќе ја истакне својата [[Рим|римско]]-[[Италија|италијанска]] природа, а ќе биде употребен [[Готски стил|готскиот стил]], кој во тоа време бил гледан како странски. Како што фасадата била сеуште во голема мера недовршена, Пелегрини дизајнирал еден „[[Рим|римски]]“ стил, со колони обелисци и голем тимпан. Кога дизајнот на Пелегрини бил откриен, бил најавен конкурс за дизајнот на фасадата, а тоа изнудило речиси десетина записи, вклучувајќи еден и од Антонио Барка.<ref>{{cite book | first= Stefano| last= Ticozzi| year=1830| title=Dizionario degli architetti, scultori, pittori, intagliatori in rame ed in pietra, coniatori di medaglie, musaicisti, niellatori, intarsiatori d’ogni etá e d’ogni nazione (Volume 1)| editor = | page= 110 | publisher=Gaetano Schiepatti; Digitized by Googlebooks, January 24, 2007 | url= http://books.google.com/books?id=0ownAAAAMAAJ&pg=PA5&dq=Stefano+Ticozzi+Dizionario | authorlink= }}</ref>
182

уредувања