Разлика помеѓу преработките на „Миланска катедрала“

Одземени 36 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
}}
[[Податотека:Milano Duomo Interno 1.jpg|мини|десно|Спомен плоча за славење на леењето на првоит камен]]
'''Миланската катедрала''' ([[италијански]]: ''Duomo di Milano''; [[ломбардски јазик|ломбардски]]: ''Domm de Milano'') е катедрална [[Црква|црква]] во [[Милано]], [[Италија]]. Посветена на Санта Марија Насценте (Света Марија во зародиш). Катедралата е седиште на архиепископот на [[Милано]], моментално [[Кардинал]]от Анџело Скола.
 
Биле потребни шест [[Век|века]] за готската катедрала да биде комплетирана. Таа е петта по големина катедрала во [[Свет|светот]].<ref name="nytimes frommer's">{{cite web |title = Duomo |work = Frommer's |url = http://travel.nytimes.com/travel/guides/europe/italy/milan/25103/duomo/attraction-detail.html |accessdate = 2009-06-01 }}</ref> и најголемата на [[Италија|италијанската]] [[Држава|државна]] [[Територија|територија]].<ref>{{cite web|url=http://archiviostorico.corriere.it/2011/aprile/03/Dai_diritti_volumetrici_fondi_per_co_7_110403011.shtml |title=Dai diritti volumetrici i fondi per restaurare le terrazze del Duomo |publisher=Archiviostorico.corriere.it |date= |accessdate=2013-03-26}}</ref><ref>{{cite web|url=http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_church_buildings_in_the_world |title=List of largest church buildings in the world - Wikipedia, the free encyclopedia |publisher=En.wikipedia.org |date= |accessdate=2013-03-26}}</ref>
182

уредувања