Разлика помеѓу преработките на „Миланска катедрала“

Додадени 13 бајти ,  пред 8 години
===Естетски критики===
 
Катедралата била изградена во текот на неколку стотини [[Година|години]] во голем број на спротивставени стилови и квалитетот на изработка варира значително. Реакциите се движеле од восхит до немилост. Во списанието ''Guida d’Italia'': [[Милано|Миланo]] 1998 [[Година|година]] (во клубот за уредници на турнеи, стр. 154) се посочува дека на почетокот на романтизмот со тенденција ја ставале во „Првиот интензивен ентузијазам за [[Готски стил|готски стил]]“.
 
Џон Раскин не дава толку добри критики. Тој мисли дека катедралата е со многу измешани стилови кој тој не ги гледал како еднина. Тој повеќе би сакал катедралата да биде само во [[Готски стил|готски стил]]. Оваа критика се соодветствува со опишувањето на Хенри Џејмс.<ref>Italian Hours, Bibliobazaar, p. 92</ref>
182

уредувања