Разлика помеѓу преработките на „Миланска катедрала“

Додадени 126 бајти ,  пред 7 години
Покривот е отворен за туристите (за плаќање), кој им овозможува на многу крупен поглед на некои спектакуларни скулптури. Покривот на храмот е познат по „шумата“ на отворените врвови и кубињата, направени според деликатните „летачки“ поткрепувачи.
 
Катедралата има пет широки кораби, поделени со 40 столбови, кои се рефлектираат во хиерархиски отвори на фасадата. Дури и трансептот имаат патеки. Колоните на храмот се долги 24,5 метри (80 стапки), и апсидалните прозорци се 20,7 x 8,5 метри (68 x 28 стапки). Оваа огромна градба е изградена од тули, кои се соочуваат со [[мермер]] од рудниците што Џан Галеацо Висконти донирани за вечни времиња на катедралното поглавје. Неговото одржување и поправки се многу комплицирани.
 
Катедралата во [[Милано]] неодамна разви нов систем за осветлување, врз основа на LED светла.
 
===Естетски критики===
 
Катедралата била изградена во текот на неколку стотини години во голем број на спротивставени стилови и квалитетот на изработка варира значително. Реакциите се движеле од восхит до немилост. Во списанието Guida d’Italia: Милано[[Миланo]] 1998 година (во клубот за уредници на турнеи , стр. 154) се посочува дека на почетокот на романтизмот со тенденција ја ставале во „Првиот интензивен ентузијазам за [[готски стил“стил]]“.
 
Џон Раскин не дава толку добри критики. Тој мисли дека катедралата е со многу измешани стилови кој тој не ги гледал како еднина. Тој повеќе би сакал катедралата да биде само во [[готски стил]]. Оваа критика се соодветствува со опишувањето на Хенри Џејмс.<ref>Italian Hours, Bibliobazaar, p. 92</ref>
 
===Главни споменици и знаци===
[[Податотека:San Bartolomeo Flayed, Duomo, Milano (1562).jpg|мини|десно|Св. Бартоломеј]]
Внатрешноста на катедралата вклучува бројни споменици и уметнички дела. Тие вклучуваат:
*На левата страна од жртвеникот се наоѓа најпознатата статуа на сите катедрали, [[Св. Бартоломеј]] (1562), од Марко д’Аграте, светецот покажува кожа фрлена над рамената како наметка.
*[[Саркофаг|Саркофагот]] на [[Архиепископ|Архиепископот]] Алберто де Интимиано, кој е игнориран од страна на Распетието во бакар кое е реплика.
*Саркофази на архиепископите Отоне Висконти и Џовани Висконти, создадени од страна господарот на Кампион во 14 век.
*Саркофагот на Марко Карели, кој донирал 35.000 Дукати да се забрза изградбата на катедралата.
*Трите прекрасни олтари од [[Пелегрино Пелегрини]], кои ја вклучуваат „Посетата на Св. Петар во затворот Св. Агата“ на Федерико Зукари.
*Во вистинскиот трансепт, споменикот на Џан Џакомо Медичи ди Мариџнано, наречена „Мадегино“, од страна Леоне Леони, а во непосредна близина е ренесансниот мермерен [[олтар]], украсен со позлатени бронзени [[статуи]].
*Црковната општина е доцно ренесансно ремек дело која компонира за хорот, [[храм]] од страна на Пелегрини, две проповедалници со џиновски атланти опфатени во [[бакар]] и [[бронза]], и две големи органи. Околу хорот може да се видат некои фрески и статуата на Мартин V од Џакопино де Традате.
*Куќата на Тривулцио Канделабра, која е во два дела. Базата (12 век) се карактеризира со фантастични [[ансамбли]] на [[[[винова лоза|виновата лоза]]]], [[зеленчук]] и имагинарни животни; и стеблото, од средината на [[16 век]].
*Во левата патека, на Аркимболди споменикот од Алеси и романските фигури и насликани апостоли на [[црвен мермер]] и [[нео-класична]] крштевница од страна на Пелегрини.
*Една мала црвена сијалица во куполата над апсидата го означува местото каде што е ставен еден од ноктите наводно од распнувањето на [[Исус Христос]]. Светиот нокт е изваден и изложен за јавноста секоја година, за време на прославата позната како Обред на Нивола.
*Во ноември-декември, во деновите околу раѓање на Св. Чарлс Баромеј, серија на големи [[платна]], се изложени во храмот.
 
==Дуомо во литературата==
182

уредувања