Разлика помеѓу преработките на „Грклан“

Одземени 7 бајти ,  пред 6 години
с
с (Bot: Migrating 69 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9637 (translate me))
[[Слузокожа]]та што го обложува гркланот формира парни набори - [[гласни жици]]. Гласот се генерира преку вибрациите на гласните жици кога [[воздух]]от струи низ нив. Артикулацијата на гласот се контролира преку движењето на [[Јазик (биологија)|јазикот]], [[заби]]те и [[Усна|усните]].
 
[[Категорија:РеспираторенСистем системза дишење]]