Разлика помеѓу преработките на „Плунковни жлезди“

Одземени 3 бајти ,  пред 7 години
с
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q134938 (translate me))
Дигестивниот сок на овие жлезди е плунката. Дневно излачуваат околу 1 - 1,5 l плунка, во зависност од [[конзистенција]]та на [[храна]]та (сува, течна).
 
[[Категорија:ДигестивенСистем системза варење]]
[[Категорија:Егзокрини жлезди]]