Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 101 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1084 (translate me))
Во [[лингвистика]]та, '''именките''' се менливи зборови кои го содржат белегот опредметност, кои можат да се јават како [[подмет]], предмет, [[прилошка определба]], именски дел од прирокот, а вршат и [[атрибут|атрибутска служба]] во реченицата.<ref>Loos, Eugene E., et al. 2003. [http://www.sil.org/linguistics/GlossaryOfLinguisticTerms/WhatIsANoun.htm Glossary of linguistic terms: What is a noun?]</ref>
 
Синтаксичките правила за именките се разликуваат од јазик на јазик. Во Македонскиот јазик, именките се зборови кои како што е погоре споменато опишуваат предмети или појави или пак одделни имиња на некои предмети или појави, според тоа тие се делат на '''општи''' и '''сопствени''' именки, кои, се разбира, се делат на подгрупи.
 
== Историја ==
Анонимен корисник