Разлика помеѓу преработките на „Минхаузенов синдром“

Додадени 326 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
MeshID = D009110 |
}}
[[Податотека:Dore-munchausen-illustration.jpg|мини|десно|Барон Минхаузен - германски барон според кој е именуван овој синдром, за кој се мисли дека бил најголемиот лажго во историјата дека бил ]]
Синдромот на Минхаузен претставува сериозно ментално пореметување кое што кај личноста што има многу голема и длабока потреба за внимание се преправа дека е болна или намерно се разболува или повредува. Луѓето кои што патат од синдромот на Минхаузен можат да измислат симптоми, да иницираат ризични активности или да пробаат да ги фалсификуваат лабораториските тестови со цел да добијат симпатија и загриженост кон себе.
 
182

уредувања