Разлика помеѓу преработките на „Витилиго“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 години
:*Дамките најчесто се јавуваат на откриените делови на телото, како што се лицето, вратот и рацете, иако може да се појават на секој дел од телото.
:*Косата може да побели, а белките на очите мозат да ја сменат бојата.
===Обратете се на лекар===
[[Податотека:Vitiligo.jpg|мини|лево|Витилиго на нозе]]
===Обратете се на лекар===
Ако промената на бојата на кожата е толку изразена што негативно влијае врз самодовербата и социјалните активности. Постојат многу начини на лекување што ожат да го намалат дејството на витилигото.
[[Податотека:Michael Jackson gives autographCropped.jpg|мини|десно|Мајкл Џексон - славна личност која имала витилиго]]
 
===Како да се препознае витилигото===
На витилиго укажуваат неправилните дамки на наполно бела кожа што ќе се појават на кожата со нормална боја. Ова нарушување се јавува кога телото ќе престане да создава меланин. Од витилиго заболуваат припадниците на сите раси, но понезабележливо е кај луѓето со посветла кожа.
182

уредувања