Разлика помеѓу преработките на „Витилиго“

Додадени 180 бајти ,  пред 7 години
[[Податотека:Vitiligo.jpg|мини|лево|Витилиго на нозе]]
Ако промената на бојата на кожата е толку изразена што негативно влијае врз самодовербата и социјалните активности. Постојат многу начини на лекување што ожат да го намалат дејството на витилигото.
[[Податотека:Michael Jackson gives autographCropped.jpg|мини|десно|Мајкл Џексон - славна личност која имала витилиго]]
===Како да се препознае витилигото===
На витилиго укажуваат неправилните дамки на наполно бела кожа што ќе се појават на кожата со нормална боја. Ова нарушување се јавува кога телото ќе престане да создава меланин. Од витилиго заболуваат припадниците на сите раси, но понезабележливо е кај луѓето со посветла кожа.
 
==Лекување==
Кај повеќето случаи, витилигото се лекува со доведување на поголем број пигментни зрнца на површината на кожата. Терапијата што е позната како ултравиолетов псорален А, или ПУВА, што се состои од орално примање на лекот и изложување на ултравиолетова светлина, се има покажано како ефикасна, особено кај болните со напреднат облик на оваа болест.
182

уредувања