Разлика помеѓу преработките на „Бубрежна слабост“

Додадени 95 бајти ,  пред 7 години
(Создадена страница со: Акутната бубрежна инсуфициенција, или скратено АБИ, е ненадејно губење на способно...)
 
*'''Трајно оштетување на бубрезите'''. Повремено, АБИ предизвикува трајна загуба на бубрежната функција, или терминален стадиум на бубрежна болест. Луѓето со терминална фаза на бубрежна болест им е потребна дијализа – процес на механичка филтрација на крвта за отстранување на токсините и отпадниот материјал од телото – или трансплантација на бубрези за да преживеат.
*'''Смрт'''. Акутната бубрежна инсуфициенција може да доведе до губење на функцијата на бубрезите, и консеквентно до смрт. Ризикот од смрт е највисок кај пациентите кои имаат бубрежни проблеми пред појавата на АБИ.
== Наводи ==
{{наводи}}
{{никулец}}
[[Категорија:Болести]]
182

уредувања