Разлика помеѓу преработките на „Социјализам“

Одземени 14 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 107 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7272 (translate me))
с
Социјалистичките идеологии меѓу себе се разликуваат речиси по сите прашања кои нивните приврзаници ги сметаат за клучни:
 
* Дали замената на капиталистичкото со социјалистичко општество треба да се изврши по пат на [[револуција]] или преку [[еволуција]]?
 
* Дали треба да се [[национализација|национализираат]] сите средства за производство, дали треба да се национализираат само одредени средства за производство, или треба средствата за производство веднаш да преминат во општествена сопственост?
 
* Дали треба да се укине [[демократија]]та по доаѓањето на власт, односно, дали и во која мера треба да се прифати демократијата која постои во капитализмот?
 
* Кој треба да биде двигател во градењето на социјализмот: обичните граѓани („[[пролетеријат]]от“) или партијата што дојде на власт со социјалистички претензии?
 
* Каков треба да биде односот кон оние што се противат на новата социјалистичка власт? Дали нивните [[човекови права]] треба да се почитуваат или не?
 
* Дали треба да им се посветува посебно внимание на прашањата што предизвикуваат значителен интерес, а не се поврзани со економските односи помеѓу класите, како заштитата на животната средина, [[феминизам|феминизмот]] итн.?
 
* Дали режимите на чие чело беа или се комунисти (како [[СССР|Советскиот Сојуз]], [[Кина]], [[Куба]], [[СФРЈ|СФР Југославија]] итн.) можат да се сметаат за социјалистички или беа облици на [[државен капитализам]]?
 
[[Категорија:Социјализам]]