Ахајско Кнежевство: Разлика помеѓу преработките

кодиран шаблон
с (Бот Додава: sl:Kneževina Ahaja)
(кодиран шаблон)
'''Ахајското кнежество''' била една од ''латинските држави'' кои биле создадени на просториите на поранешна [[Византија]] по [[Опсада на Цариград (1204)|превземањето на Цариград]] од страна на крстоносците во [[1204]] година.
[[Слика:Armoiries Achaïe.png|мини|10050|леводесно|Опсада на Ерусалим]]
Својот врховен подем го постигнала во времето на [[Вилијам II]], кој градот [[Мистра]] го подигнал за своја престолнина, но по поразот во [[Пелагонија]] во [[1259]] година, морал да ја предаде на [[Михаил VIII]], при што повторно започнало византиското присуство во државата. Државата опстојувала се до [[1432]] година кога била повторно вратена на [[Византија]].
 
 
 
{{Крстоносни војни-никулец}}
<div class="boilerplate metadata" id="stub">[[Слика:Crusades war.jpg|50п]]&nbsp;''Оваа статија поврзана со [[Крстоносни војни|Крстоносните војни]] е [[Википедија:Што е никулец?|никулец]]. Можете да [[Помош:Како да уредам страница|помогнете]] со тоа што ќе ја [{{SERVER}}{{localurl:{{NAMESPACE}}:{{PAGENAME}}|action=edit}} проширите]''.</div>