Разлика помеѓу преработките на „BirdLife International“

Одземени 124 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија Претпријатие
{{Infobox Company
| company_name = Birdlife International
| company_type = заштита, добротворност
| company_type = [[заштита на природата|заштита]] [[добротворна организација|добротворни]] активности
| foundation = {{почетен датум|1993}}
| location = [[Кембриџ]], [[Англија]]
}}
 
'''BirdLife International''' е глобално партнерство на [[заштита на природата|природозаштитни]] организации кое има за цел да ги запази и заштити [[птици]]те, нивните [[живеалиште (екологија)|живеалишта]] и глобалната [[биоразновидност]], и за таа цел работи со месните населенија за да се постигне одржливо искористување на природните ресурси. Ова е најголемото партнерство на природозаштитни организации во светот, со преку 100 организации членки од земји на сите континенти. Како такво, BirdLife е врховниот орган за контрола на состојбата на птиците, нивните живеалишта и проблемите со кои се соочуваат.
 
Застапник на BirdLife во [[Македонија]] е [[Македонско еколошко друштво|Македонското еколошко друштво]]<ref>[http://www.birdlife.org/worldwide/national/macedonia_the_former_yugoslav_republic_of/index.html Партнери на BirdLife: Македонија] {{en}}</ref>