Разлика помеѓу преработките на „BirdLife International“

Додадени 37 бајти ,  пред 8 години
с
(Создадена страница со: {{Infobox Company | company_name = Birdlife International | company_type = заштита добротвор...)
 
 
==Црвен список==
BirdLife International е надлежниоторганот органнадлежеб за птици во составувањето на [[црвен список на МСЗП|црвениот список]] на [[Меѓународен сојуз за заштита на природата|Меѓународниот сојуз за заштита на природата]] (МСЗП, IUCN). Според испитувањата од 2012 г, во светот има 1.313 видови птици што се во некаква опасност од изумирање (т.е. во категориите „[[критично загрозен вид|Критично загрозени]]“, „[[загрозен вид|Загрозени]]“ и „[[ранлив вид|Ранливи]]“). Ова изнесува 13% од вкупно 10.064 видови на птици во светот.
 
== Поврзано ==