Разлика помеѓу преработките на „Штркови“

Одземени 69 бајти ,  пред 7 години
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by d:Wikidata on d:Q28507)
'''Штрковите''' (''Ciconiidae'') се фамилија птици од редот на [[штрковидни]]те, големи, со долги нозе, долг врат и долг, цврст клун. Штрковите живеат во многу подрачја во светот, и на посуви места од блиските на нив [[чапји]], [[ибиси и лажичарки]].
 
Штркови....
==Опис==
 
[[File:CigüeñaenÁvila.jpg|thumb|left|[[Бел штрк]] во лет]]
Штрковите се неми, не испуштаат гласови, а комуницираат со штракање на клунот. Многу видови се преселници. Повеќето од нив јадат жаби, риби, инсекти, црви, мали птици и мали цицачи. Има 16 вида штркови распоредени во 6 рода.
Поради крупното тело, а и големите крилја кои достигнуваат распон и до 3,2 метра, при летањето штрковите ги користат воздушните струења.
Анонимен корисник