Разлика помеѓу преработките на „Кинески јазик“

Одземени 50 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.91.229 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy
с (Отстрането уредувањето на 217.16.91.229 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
На картата подолу се прикажани јазичните поделби („јазици“ или „дијалектни групи“) во рамките на самата Кина. Седумте општоприфатени групи, по број на говорници се:
* [[Мандарински јазик|мандарински]] 北方話/北方话 или 官話/官话, (~ 836 милиони),
* [[Ву (јазик)|бу]] 吳/吴[[Категорија:]] , во кој спаѓа [[Шангајски дијалект|шангајскиот]], (~ 77 милиони),
* [[Кантонски јазик|јие]] (Кантонски) 粵/粤, (~ 71 милиони),
* [[Мински јазици|мински]] 閩/闽, во кој спаѓа [[Тајвански јазик|тајванскиот]], (~ 60 милиони),
Општо земено, овие јазично-дијалектни групи немаат рески граници, иако мандаринскиот е предоминантен кинески јазик на северот и југозападот, а другите главно се зборуваат во цетрална и југоисточна Кина. Често, како во провинцијата [[Куангтунг]], луѓето зборуваат повеќе од една варијанта како мајчин јазик. Како и кај многу други области со лингвистичка разновидност низ голем временски период, и во Кина не е сосема јасно како различните кинески варијанти треба да се класификуваат. ''[[Ethnologue]]'' вели дава вкупно [http://www.ethnologue.com/show_family.asp?subid=90151 14], но бројот варира помеѓу 7 и 17 во зависност од начинот на класификација. На пример, варијантата Мин често се дели на Севереномински (Минпеи, Фуџоу) и Јужномински (Мин-нан, Амој-Сватоу); лингвистите немаат одредено дали нивната меѓусебна разбирливост е доволно голема за тие да не бидат сметани за посебни јазици.
 
Општо земено, планинската јужна Кина се одликува со поголема јазична разнообразност од рамната северна Кина. Во делови од јужна Кина, дијалектот на еден поголем град може да биде само малку разбирлив за неговите блиски соседи. На пример, [[Вуџоу]] е околу 193 km низводно од [[Куангџоу]], но дијалектот е повеќе како [[стандарден кинески јазик|стандардниот кинески]] кој се зборува во Куангџоу, отколку оној на [[Тајшан]], 97 km југозападно од Куангџоу и од него е одделен со неколку реки (Ramsey, 1987).[[Категорија:]]
 
==== Стандардниот мандарински и диглосија ====