Разлика помеѓу преработките на „Франсиско Гоја“

Додадени 358 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 113 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5432 (translate me))
с
[[Податотека:Vicente_López_Y_Portaña_001.jpg|thumb|200pxмини|Портрет на Франциско Гоја]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Vicente_López_Y_Portaña_001.jpg|thumb|200px|Франциско Гоја]]
 
'''Франциско Хосе де Гоја''' ({{lang-es|Francisco José de Goya y Luciente}}; [[Фуентетодос]], [[Арагонија]], {{роден на|30|март|1746}} - [[Бордо]], {{починал на|16|април|1828}}) е [[Шпанија|шпански]] [[сликар]] и [[гравер]] од времето на [[романтизам|романтизмот]].
 
Работел ѕидни композиции за цркви, нацрти за таписерии и сцени од секојдневниот живот. Неговата слика „Стрелањето„[[Стрелањето на бунтовниците“бунтовниците]]“ го одбележа почетокот на новата ера во европското сликарство. Автор е на неколку циклуси графики и цртежи. Од делата најпознати му се „Трети„[[Трети мај 1808“1808]]“, „Борба со бикови“, [[„Гола Маја“Маја]]“ и „Облечена Маја“.
 
Работел ѕидни композиции за цркви, нацрти за таписерии и сцени од секојдневниот живот. Неговата слика „Стрелањето на бунтовниците“ го одбележа почетокот на новата ера во европското сликарство. Автор е на неколку циклуси графики и цртежи. Од делата најпознати му се „Трети мај 1808“, „Борба со бикови“, „Гола Маја“ и „Облечена Маја“.
 
{{Шпанија-сликар-никулец}}
{{Романтизам}}
 
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Гоја, Франсиско}}
[[Категорија:Шпански сликари]]
[[Категорија:Шпански гравери]]
[[Категорија:Романтистички уметници]]
[[Категорија:Арагонци]]
[[Категорија:Родени во 1746 година]]
[[Категорија:Починати во 1828 година]]
 
{{Link FA|an}}