Разлика помеѓу преработките на „Алберт Велики“

Одземени 8 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 56 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q60059 (translate me))
с
{{Infobox Saint
|name=СветиСв. Алберт Велики
|birth_date=околу 1193/1206
|death_date={{death date|1280|11|15|mf=y}}
|venerated_in=[[Католичка црква]]
|image=AlbertusMagnus.jpg
|caption=''Свети„Свети Алберт Магнус''Велики“, <small>фреска, 1352, [[Тревизо]], Италија</small>
|birth_place=[[Лауинген]], [[Баварија]]
|death_place={{починал во|Келн|}}, [[Света Римска Империја]]
|prayer_attrib=}}
 
'''СветиСв. Алберт Велики''' (роден помеѓу 1193 и 1206 година - починал на {{починал на|15|ноември|1280}}) бил доминикански епископ, најмногу познат по своите придонеси за мирољубивата коегзистенција на науката и религијата. Тој се смета за најголемиот германски философ во средниот век.
 
Роден е во [[Лауинген]], [[Баварија]] ([[Германија]]) Како професор предавал на многу универзитети, меѓу кои и на Сорбона, прочуениот универзитет во [[Париз]]. Поради занимливостите во неговите предавања, морал да предава на плоштадот Мауберт, кој го носи неговото име, од латинските зборови ''Магнус Алберт''. Негов ученик бил и познатиот [[Свети Тома Аквински]], еден од најголемите теолози<ref>[http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=2609&stID=43531 Дневник: Католички календар] </ref>. Алберт Велики бил првиот средновековен интелектуалец, кој ја вовел [[Аристотел]]овата философија во христијанската црква.