Разлика помеѓу преработките на „Тапани“

Додадени 1.440 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 91 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11404 (translate me))
[[Податотека:DrumMozartRegiment.jpg|thumb|right|Тапан користен од 1823]]
 
'''Тапаните''' се дел од перкусионистичката група на [[инструмент]]и, а технички се класифицираат како [[мембранофон]]и. Тапанот е составен од [[мембрана]], која е растегната преку школка и доволно затегната за да произведе звук кога врз нејзе се врши [[притисок]]. Тапанот е најстариотнаправен од [[музички инструментбука|буково]], и[[орев|оревово]] неговиот основен дизајн останува непроменет со илјадници години. Тапаните неможат да се штимаат, иили [[звуккостен|костеново]]от којдрво гои произведуваатпокриен сесо одликуваштавена споредовча физичкиотили дизајнкозја накожа самиотод инструмент.двете Сепакстрани. тиеКожите се делатоптегнати напреку долнидва обрача и горнисе тонскизатегнати тапани,со ајажиња музичаритекои честодијагонално користат комбинацијаодат од неколкуедниот тапанидо содругиот целобрач. да произведат [[музичка композиција]].
Тапанот е најстариот [[музички инструмент]], и неговиот основен дизајн останува непроменет со илјадници години. Тапаните неможат да се штимаат, и [[звук]]от кој го произведуваат се одликува според физичкиот дизајн на самиот инструмент. Сепак тие се делат на долни и горни тонски тапани, а музичарите често користат комбинација од неколку тапани со цел да произведат [[музичка композиција]].
 
== Употреба ==
Најголемиот број тапани се свират со помош на раце,[[ палици]],[[ четкици за тапани]] и др. Во многу традиционални култури, тапаните имаат симболична функција и се често користени во религиозни церемонии. Тие се користат и во музичката терапија, бидејќи нивната тактичка природа има разни влијанија врз човечката психа. Во подрачјето на популарната музика и [[џез]]от, тие се користат за изведување на музички композиции. Тапанџијата го чува тапанот нарамен со ремен во малку наведната положба за да може да удира со кукудата од едната страна, а со прачката од другата. Овој начин на свирење резултира во мешавина од длабоки и високи звуци, со комплексен ритам и непредвидлив ритмички израз. Тапанот ретко се користи како соло инструмент. Обично се свири заедно со други инструменти, особено со зурли. Тапанот е предвиден да ја издржи тежината на возрасен човек при изведбата на народни игри и ора. Кожите се затегаат со нагорно повлекување на јажињата, едно по едно.
 
== Историја ==