Разлика помеѓу преработките на „Дебело црево“

Додадени 17 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Anatomy |
| Name = '''Дебело црево'''
 
Кафената боја на фецесот е заради стеркобилинот и уробилинот кој доаѓа од билирубенот. Смрдеата ја предизвикуваат главно продуктите на бактериската активност; оваа се разликува од човек до човек, а тоа зависи од тоа каква е чија бактериската флора во колонот и од видот на храната која се конзумира. Одориферни продукти за кои станува збор се: индол, скатол, меркаптани и сулфуроводород.
[[Категорија:Дигестивен систем]]
 
== Наводи ==
[[bn:বৃহদান্ত্র]]
Arthur C. Guyton, M.D. - Учебник по медицинска физиологија.
 
[[Категорија:Дигестивен систем]]