Разлика помеѓу преработките на „Лисици“

Одземен 821 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q185194 (translate me))
{{превод}}
{{внимание}}
{{Таксономија
| name = Лисица
| image = Rød ræv (Vulpes vulpes).jpg
| image_caption = [[Vulpes vulpes]]
| regnum = [[Animalia]]
| phylum = [[Chordata]]
| classis = [[Mammalia]]
| ordo = [[Carnivora]]
| familia = [[Canidae]]
| tribus = [[Vulpini]]
| genus = ''[[Vulpes]]''
| genus_authority = (Frisch, 1775)
| type_species = ''[[Vulpes vulpes]]''
| type_species_authority = ([[Карл Лине|Linnaeus]], [[1758]])
| subdivision_ranks =
| subdivision =
*''[[Vulpes lagopus]]''
*''[[Vulpes macrotis]]''
*''[[Vulpes pallida]]''
*''[[Vulpes bengalensis]]''
*''[[Vulpes cana]]''
*''[[Vulpes chama]]''
*''[[Vulpes corsac]]''
*''[[Vulpes ferrilata]]''
*''[[Vulpes rueppellii]]''
*''[[Vulpes velox]]''
*''[[Vulpes vulpes]]''
*''[[Vulpes zerda]]''
| range_map =
| range_map_caption =
}}
 
'''Лисица''' (''Vulpes'') — род фамилији ''[[Canidae]]''.
Тие се карактеризираат со ниско поставени издолжена торзото, глава со издолжена муцка посочи. Уши обично се релативно големи (со исклучок на видовите се наоѓаат во поларните ширини), Очите со вертикални овална наутро, очите со вертикална овална наутро. Опашката е меки, заоблени, од половина до целосна должина на главата и телото. Моногамен, во жените обично шест или осум на дојката. Етимологија: {{lang-la|vulpes}} — «лисица».