Разлика помеѓу преработките на „Витилиго“

Додаден 601 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Витилигото се изразува со бели дамки на кожата. Понекогаш дамките се распоредени си...)
 
{{Taxobox
| name = Витилиго
| image = Vitiligo4.jpg
| image_caption = Витилиго - симетричност
| species = '''''Кожно заболување'''''
}}
Витилигото се изразува со бели дамки на кожата. Понекогаш дамките се распоредени симетрично. На пример, може да се случи да имате речиси еднакви дамки на левиот и на десниот показалец.
 
:*Косата може да побели, а белките на очите мозат да ја сменат бојата.
===Обратете се на лекар===
[[Податотека:1348363404 3.jpg|мини|лево|Мајкл Џексон - Славна личност која имала витилиго]]
Ако промената на бојата на кожата е толку изразена што негативно влијае врз самодовербата и социјалните активности. Постојат многу начини на лекување што ожат да го намалат дејството на витилигото.
===Како да се препознае витилигото===
 
Кај полесните случаи лекарите обично препишуваат кортикостероиди за локална примена кои се ефикасни за отстранување мали дамки.
[[Податотека:Репигментација.jpg|мини|десно|Репигментација со ПУВА]]
Во случаите кога витилигото ќе зафати над 20 проценти од површината на телото, обично се применува лекувањето ПУВА. Тоа се има покажано како успешно најмалку кај половина од сите пациенти заболени од витилиго, бидејќи се обновува пигментацијата на повеќето делови на кожата зафатена со болеста. Научниците се обидуваат да пронајдат други начини на лекување освен терапијата ПУВА, бидејќи таа предизвикува низа придружни појави, како што се оштетувања на црниот дроб, мержа и други нарушувања на видот, фототоксична реакција што предизвикува појава на мали плускавци на кожата и мачнина. Келинтот, материја што се добива од коренот на билката Ammi visnaga се покажа како ефикасна материја а замена. Тој не предизвикува фототоксичност, иако во поголеми количества може да предизвика мачнина, вртоглавица, несоница и зголемување на нивото на ензимите во црниот дроб.
[[Податотека:Vitigilo22.jpg|мини|лево|1. Нормална кожа; 2. Витилиго; 3. Депигментирана кожа.]]
 
Ако дамките прадизвикани од витилигото имаат зафатено нап половината од површината на телото, доаѓа предвид отстранување на бојата од здравата кожа. Таа постапка се нарекува депигментација. Сепак, пред да се решите на овој чекор, имајте предвид дека до крајот на лекувањето може да поминат месеци и години, а кожата ќе остане неповратно депигментирана. Постапката опфаќа уништување на меланоцитите со лек кој е смеса од монобензон и водород-квинон. Како можни придружни појави се контактен дерматитис, силен јадеж, многу сува кожа, напластување на пигменти во рожницата и побелување на косата.
===Алтернативни начини на лекување===
182

уредувања