Разлика помеѓу преработките на „Километри на час“

Одземени 38 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 43 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q180154 (translate me))
с
'''Километар на час''' е [[мерна единица]] за [[брзина]]. Симболот на единицата е '''км/ч''' (меѓун. '''km/h''').
 
Знакот км/ч е најшироко употребуван на сообраќајни знаци и автомобилски брзинометри. Затоа тој е неспоредливо поприсутен отколку правилната единица на [[систем СИ систем|СИсистемот системотSI]], [[метри во секунда|м/с]] (m/s). Заедно со [[kWh]] (киловат-час), км/ч е најчесто употребуваната мерна единица заснована на [[час]]от, кој е само „не-СИ единица вон SI прифатена за употреба со СИединици од единици“SI“ од [[Меѓународно биро за тегови и мери|МБТМ]].<ref>[http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/ Брошура] - [[Меѓународно биро за тегови и мерки]] (за СИSI) {{en}}</ref>
 
== Претворање ==
* 3,6&nbsp;км/ч ≡ 1&nbsp;м/с, [[СИ систем]]ската SI-единица за брзина, [[метри во секунда]]
* 1&nbsp;км/ч ≈ 0,277 78&nbsp;м/с
* 1&nbsp;км/ч ≈ 0,621 37&nbsp;[[милји на час|mph]] ≈ 0,911 34&nbsp;[[стапки во секунда]]
* 1&nbsp;километар на час = ~0,62&nbsp;милји на час
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Величински редови (брзина)]]
* [[Милји на час]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://flauna.org/speed/ ПретворрачПретворач на единици за брзина]: kmкм/hч, mphми/ч, јазли и тн. {{en}}
* [http://www.odometre.com Претворање на метрички и британски единици] {{en}}
* [http://www.convert-me.com/en/convert/speed Претворач-пресметувач на единици за брзина] {{en}}