Разлика помеѓу преработките на „Микрометар“

Одземени 2 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Redirect|Микрон}}
{{единица маеркамерка за должина||m=.000001|accuracy=4}}
 
'''Микрометар''' (симбол: '''μм''', '''μm''', неофицијално: '''микрон''') е [[мерна единица]] за должина која изнесува [[микро-|милионити]] дел од [[метар]]от, илјадитина [[милиметар]] или илјада [[нанометар|нанометри]]. Користејќи [[научна нотација]] микрометарот може да се претстави како 1&times;10<sup>&minus;6</sup>&nbsp;m, што значи {{frac|{{gaps|1|000|000}}}} m.