Калорија: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 55 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q130964 (translate me))
сНема опис на уредувањето
'''Калорија''' е [[мерна единица|единица]] за [[енергија]] надвор од и постара од [[SIсистемот системSI]]от. Нејзин твоец е францускиот научник [[Никола Клеман]] (1779-1842) кој во [[1824]] ја осмислил како единица за [[топлина]]<ref>Етимологија: [[француски јазик|француски]] ''calorie'', од [[латински јазик|латинскиот]] збор ''calor'' = „топлина“.</ref> Во највеќето научни области калоријата уште поодамна е заменета со [[џул]]от, па така денес главно се користи за изразување на [[енергетска вредност|енергетската вредност]] на [[храна]]та.
 
== Дефиниција ==