Епоним: Разлика помеѓу преработките

Одземени 112 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 34 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q204335 (translate me))
сНема опис на уредувањето
'''Епоними''' ([[грчки јазик|гр.]] ''eponymonапонимон'' = оној кој дава име, она по што нештото го добило името„именувач“) се [[апелатив]]и (општи именки) по кои нештото го добило своето име/назив. Како за пример тоа може да биде место, временски период, некое откритие, итн, најчесто по некоја заслужна личност. Епонимите се пишуваат со мали почетни букви. Во повечето случаи употребата на нештата чие име е епоним, неутрално е прифатена. Додека постојат и случаи кога има сосема различна прифатеност за сосема слични работи – на пример луѓето припадници на христијанска религија го носат името ''„[[христијани]]”'' и се гордеат со тоа име, додека [[муслимани]]те негативно го примаат нивното именување како ''„мохамедани”''.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Епоними''' ([[грчки јазик|гр.]] ''eponymon'' = оној кој дава име, она по што нештото го добило името) се [[апелатив]]и (општи именки) по кои нештото го добило своето име/назив. Како за пример тоа може да биде место, временски период, некое откритие, итн, најчесто по некоја заслужна личност. Епонимите се пишуваат со мали почетни букви. Во повечето случаи употребата на нештата чие име е епоним, неутрално е прифатена. Додека постојат и случаи кога има сосема различна прифатеност за сосема слични работи – на пример луѓето припадници на христијанска религија го носат името ''„[[христијани]]”'' и се гордеат со тоа име, додека [[муслимани]]те негативно го примаат нивното именување како ''„мохамедани”''.
 
Исто така важно е да се знае, дека трговските марки, кои го носат името на создателот на истите, не се епоними. '''Форд''' не è епоним за автомобилите од таа марка.
* [[Хулиган]] (Патрик Хулиган, Ирски Разбојник)
* [[Алојз Алцхајмер]] — (Алцхајмерова болест)
* [[Андре- Мари Ампер]] — (Ампер[[ампер]], Амперов[[амперов закон]])
* [[Дизел]] (Рудолф Диел, Германски инженер)
* [[Доберман]] - (Луис Доберман, Германски порезник кој секогаш цврсто ги водел кучињата)