Разлика помеѓу преработките на „Кулон“

Додаден 1 бајт ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| стандард = [[изведена SI-единица]]
| величина = [[електричен полнеж]]
| мксимболмаксимбол = Кл
| симбол = C
| димензија = T⋅I
| воединици3 = {{val|6.24150965|(16)|e=18}} [[елементарен полнеж|e]]<ref name=CODATA />
}}
'''Кулон''' (симб. '''C''', '''Кл''') е [[изведена SI-единица]] за [[електричен набој]], наречена по францускиот физичар [[Шарл Огистен де Кулон]] (1736 -1806). Се дефинира како полнежот што минува низ постојана струја од еден [[ампер]] за време од една [[секунда]]:
:<math>1 \mathrm{C} = 1 \mathrm{A} \times 1 \mathrm{s}</math>