Разлика помеѓу преработките на „Говедарство“

Додадени 396 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 3 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1254547 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Внимание}}
'''Говедарството''' е најзначајна сточарска гранка. Тоа е застапено секаде каде што има поволни услови за одгледување [[говеда]]. Тоа се, главно, пределите со умерена клима, во кои се наоѓаат пространи пасишта со бујна и сочна трева. Говедата се најзастапени домашни животни. Денес, се одгледуваат најмногу говеда од [[швајцарска]] и [[фризиска]] раса. овие говеда се одгледуваат на современ, интезивен начин со [[витамин]]и. Поради тоа тие даваат двојно поголеми количества [[месо]] и [[млеко]]. Најмногу говеда има во Индија. Меѓутоа, во таа земја кравата се смета за "свето животно" и затоа млекото и месото од неа не се употребуваат за исхрана. По Индија, најголем број говеда има во Бразил, САД, Кина и Аргентина.
 
{{Никулец}}
Анонимен корисник