Разлика помеѓу преработките на „Тесла (единица)“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Брише hu:Tesla (strong connection between (2) mk:Тесла (единица) and hu:Tesla (mértékegység)))
с
[[Податотека:100RSD front.jpg|мини|десно|250п|Физичката единица на банкнота од 100 [[Српски динар|динари]] со ликот на Никола Тесла]]
'''Тесла''' (симб. '''T''') е [[изведена SI -единица]] за [[магнетно поле|магнетна индукција]] („густина на магнетен тек“). Една тесла е еднаква на еден [[вебер (единица)|вебер]] на [[квадратен метар]]. Усвоена е во [[1960]] и именувана во чест на српскиот пронаоѓач [[Никола Тесла]].<ref>Усвајање назива "Тесла" за међународну јединицу магнетне индукције, Електротехнички институт "Никола Тесла", Годишњи извештај за 2006. годину, Срђан Спиридоновић, ISSN 1820-256X</ref>
 
== Дефиниција ==
Честичка со [[електричен набој|набој]] од 1 кулон што минува низ магнетно поле од 1 тесла со брзина од 1 метар во секунда [[прав агол|нормално]] на полето се соочува со сила од 1 њутн ([[Лоренцова сила|Лоренцов закон за силата]]).
 
Во [[основни SI -единици]], теслата може да се изрази и како
 
:<math>\mathrm{1\, T = 1\,\frac{V\cdot s}{m^2} = 1\,\frac{N}{A\cdot m} = 1\,\frac{Wb}{m^2} = 1\,\frac{kg}{C\cdot s} = 1\,\frac{kg}{A\cdot s^2} = 1\,\frac{N\cdot s}{C\cdot m}}</math>
 
 
{{SI -единици}}
 
[[Категорија:Изведени SI -единици]]
[[Категорија:Електромагнетизам]]