Разлика помеѓу преработките на „Кулон“

Нема измена во големината ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 66 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q25406 (translate me))
с
 
== Дефиниција ==
Во [[SIсистемот системSI]]от, кулонот се дефинира според [[ампер]]от и [[секунда]]та: 1C = 1A × 1s.<ref>{{цмс |url=http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/chapter2/2-2/table3.html |publisher=[[МБТМ]] |title=Брошура на SI, став 2.2.2 }} {{en}}</ref> Секундата се дефинира според честотата на природното зрачење на атомите на [[цезиум]]от.<ref>{{цмс |url=http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/chapter2/2-1/second.html |publisher=[[МБТМ]] |title=Брошура на SI, став 2.2.1.3 }}</ref> Амперот се дефинира со [[Амперова сила|Амперовиот закон за силата]];<ref name=ampere>{{цмс |url=http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/chapter2/2-1/ampere.html |publisher=[[МБТМ]] |title=Брошура на SI, став 2.2.1.4 }}</ref> дефиницијата делумно се заснова на масата на [[килограм|меѓународниот еталон на килограмот]], кој е метален цилиндар што е чува во Франција.<ref name=wattbalance>{{цмс |url=http://www.bipm.org/en/scientific/elec/watt_balance/ |publisher=[[МБТМ]] |title=Ватажна вага}}</ref> Во практика, за одредување на амперажата со најголема можна точност цел се користи ватажна вага.<ref name=wattbalance />
 
== Префикси во SI ==
 
 
{{SI -единици}}
 
[[Категорија:Изведени SI -единици]]
[[Категорија:Единици за електричен набој]]