Разлика помеѓу преработките на „Кубен метар“

Додадени 6 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 57 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q25517 (translate me))
с
[[Податотека:Metre-cube-beton-p1040192.jpg|мини|Еден кубен метар [[бетон]]]]
'''Кубен метар''' (симбол: '''м<sup>3</sup>''' или '''m<sup>3</sup>''') е [[изведена SI -единица]] за [[волумен]] (зафатнина). It is the volume of a [[коцка]] со страна долга еден [[метар]]. Поранешни мерки за оваа количина се [[стер]]от и килолитарот.
 
== Претворање ==
 
== Содржатели и поситни единици ==
{{Главна|SI префикс-претставка}}
 
=== Содржатели ===
 
[[Категорија:Единици за зафатнина]]
[[Категорија:Изведени SI -единици]]