Разлика помеѓу преработките на „Волт“

Одземени 32 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 87 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q25250 (translate me))
с
Волт (симбол: '''V''', '''В''') е единица која е [[изведена SI -единица]], за електричен потенцијал помеѓу две точки или електромоторна сила. Именувана е во чест на Итаљанскиот физичар [[Алесандро Волта]] ([[1745]]-[[1827]]), кој ја има измислено и првата [[хемиска батерија]].
{{Без извори|датум=август 2010}}
Волт (симбол:V) е единица која е [[изведена SI единица]], за електричен потенцијал помеѓу две точки или електромоторна сила. Именувана е во чест на Итаљанскиот физичар [[Алесандро Волта]] ([[1745]]-[[1827]]), кој ја има измислено и првата [[хемиска батерија]].
 
Волт може да се дефинира како разлика на потенцијали, помеѓу [[проводник]] кога електричната струја од еден [[ампер]], која продуцира енергија од 1 [[ват]]. Преку SI[[системот СистемотSI]], може да се дефинира и како [[Метар|m]]<sup>2</sup> · [[Килограм|kg]] · [[Секунда|s]]<sup>-3</sup> · [[Ампер|A]]<sup>-1</sup>, Што исто може да се дефинира и како еден [[џул]] на [[енергија]] на [[Колумб]] на напон, J/C.
 
:<math>\mbox{V} = \mbox{W} \cdot \mbox{A}^{-1} = \mbox{J} \cdot \mbox{C}^{-1} = \mbox{m}^2 \cdot \mbox{kg} \cdot \mbox{s}^{-3} \cdot \mbox{A}^{-1}</math>.
 
[[Категорија:Електромагнетизам]]
[[Категорија:Изведени SI -единици]]