Разлика помеѓу преработките на „Мол“

Одземени 55 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Мол''' (mol) е [[основна SI-единица]] за [[количество материја]] (супстанција) во [[SI]] системот. Таа е една од [[основна SI-единица|основните единици]] во овој систем.