Секунда: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 110 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11574 (translate me))
сНема опис на уредувањето
'''Секундата''' (симб. '''с''', '''s'''; крат. '''сек.''', '''sec.''') е [[основна SI -единица]] за [[време]]. Во Меѓународниот систем за мерни единици.
 
SI префиксите се додаваат на зборот секунда за означување на помали делови од секундата, како што се [[милисекунда]] (илјадити дел од секундата), или пак за поголеми периоди како што се [[килосекунда]] (илјада секунди). Ова последново во пракса не се користи толку често
 
== Меѓународна секунда ==
Според Меѓународниот систем на мерни единици [[SI]]), секундата е дефинирана како времетраење на 9,.192,.631,.770 [[Период (физика)|периоди]] на зрачењето која соодветсвува на преминот помеѓу двете [[Хиперфина структура|хиперфини нивоа]] на [[атом]]от на [[цезиум]]-133.
 
Стандарден симбол за означување на секундата е '''s''' (види [[ISO 31-1]]).
 
 
{{Време}}
[[Категорија:Временски единици]]
[[Категорија:Единици за време]]
[[Категорија:Основни SI -единици]]
[[Категорија:СГС]]