Разлика помеѓу преработките на „Гига-“

Одземени 12 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (oтстранета Категорија:SI префикси; додадена Категорија:SI претставки со помош на HotCat)
с
 
'''Гига''' (''giga''; симбол '''G''') е префикс[[SI-претставка|претставка]] во системот [[SI систем]]от кој означува 1×10<sup>9</sup> или милјарда, 1 000 000 000.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Гига''' (''giga''; симбол '''G''') е префикс во [[SI систем]]от кој означува 1×10<sup>9</sup> или милјарда, 1 000 000 000.
 
ПрефиксотПретставката е потврденпотврдена во [[1960]] г. Зборот потекнува од [[грчки јазик|грчкиот јазик]] γίγας, и значи ''џин''.
 
== Пример на употреба ==
 
* [[Гигабајт]] — капацитет на [[тврд диск]], на пример 120 ГБ
* Гигахерц — брзина на пресметување на компјутерскисметачки [[процесоробработувач]], на пример 3 GHz = 3 000 000 000 [[Херц|Hz]]
Поголемо од гигабајт е [[терабајт]]от. Ако 1 гигабајт содржи 1000 [[мегабајт]]и тогаш 1 терабајт содржи 1000 гигабајти.
 
[[Категорија:SI -претставки]]
 
[[he:תחיליות במערכת היחידות הבינלאומית#גיגה]]