Разлика помеѓу преработките на „Меѓународен систем на мерни единици“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 107 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q12457 (translate me))
с
|'''kg'''
|[[маса]]
|Единицата за маса е еднаква на масата на меѓународниот прототип за килограм ([[еталон]] од [[платина]] и [[иридиум]]) чуван во [[Меѓународно биро за тегови и мерки|Меѓународното биро за тегови и мерки]] (BIPM), во [[Севр]], предградие на [[Париз]] (1. CGPM (1889), CR 34-38). Напомена: килограмот е единствена ''основна единица'' со [[SI префикс-претставка|префикспретставка]]; [[грам]]от се дефинира како ''изведена единица'', еднаква на 1/1000 од килограмот; префикситепретставките како што е мега, се додаваат на грам, а не kg; на пример, Gg, а не Mkg. Исто така, тој е единствена единица која сѐ уште се дефинира преку физичкиот прототип наместо природната појава со која е можно да се измери (видете [[килограм]] за алтернативната дефиниција).
|-
|[[секунда]]
 
== Поврзано ==
* [[SI префикси-претставка]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:SI единициSI0единици| ]]
[[Категорија:Системи за единици]]
[[Категорија:Меѓународни стандарди]]