Разлика помеѓу преработките на „Тера-“

Одземени 10 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (oтстранета Категорија:SI префикси; додадена Категорија:SI претставки со помош на HotCat)
с
'''Тера''' (''tera''; симбол '''T''') е префикс во [[СИSI-претставка|претставка]] во системот [[SI]] и единица која означува 1×10<sup>12</sup> или 1 000 000 000 000.
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Тера''' (''tera''; симбол '''T''') е префикс во [[СИ]] системот и единица која означува 1×10<sup>12</sup> или 1 000 000 000 000.
 
Била потврдена во [[1960]]. Потекнува од [[грчки јазик|грчкиот]] збор τέρας, што значи ''чудовиште''.
 
== SI префикси-претставки ==
 
{{SI-претставка}}
 
 
{{SI префикс}}
{{никулец}}
 
[[Категорија:SI -претставки]]
 
[[he:תחיליות במערכת היחידות הבינלאומית#טרה]]