Азотна киселина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 16 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 217.16.91.8 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на 217.16.91.8 (разговор), вратено на последната верзија на Addbot)
 
== Својства и примена ==
 
мерселЧистата азотна киселина е безбојна течност со темература на вриење од 83 степени целзиусови и темература на мрзнење од –43–42 степени целзиусови. Во концетрираните водни раствори, азотната киселина се разлага:
 
2HNO<sub>3</sub>(aq) = NO<sub>2</sub>(g) + O<sub>2</sub>(g) + H<sub>2</sub>O(l)