Азотна киселина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 16 бајти ,  пред 9 години
[проверена преработка][проверена преработка]
 
== Својства и примена ==
Чистата азотнамерсел киселина е безбојна течност со темература на вриење од 83 степени целзиусови и темература на мрзнење од –43 степени целзиусови. Во концетрираните водни раствори, азотната киселина се разлага:
 
Чистата азотна киселина е безбојна течност со темература на вриење од 83 степени целзиусови и темература на мрзнење од –43 степени целзиусови. Во концетрираните водни раствори, азотната киселина се разлага:
 
2HNO<sub>3</sub>(aq) = NO<sub>2</sub>(g) + O<sub>2</sub>(g) + H<sub>2</sub>O(l)
Анонимен корисник