Разлика помеѓу преработките на „Евроспорт“

Додадени 98 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{внимание}}
[[Податотека:Eurosport Logo.svg|мини|десно|200п|Логото на Eurosport]]
'''Eurosport''' ([[мак.]] „Евроспорт“) е паневропска [[телевизија]] управувана од француска телевизиска мрежа ТФ1. Мрежата на каналите е достапна во 59 земји, на 20 различни јазици, обезбедувајќи гледачи кои следат преноси ос европски и интернационални спортски настани. Eurosport за прв пат почна да емитува сигнал на европските сателити на 5 февруари 1989 година.