Разлика помеѓу преработките на „Евроспорт“

Одземени 424 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{внимание}}
'''ЕуроспортEurosport''' ([[мак.]] „Евроспорт“) е паневропска телевизиска мрежа[[телевизија]] управувана од француска телевизиска мрежа ТФ1. Мрежата на каналите е достапна во 59 земји, на 20 различни јазици, обезбедувајќи гледачи кои следат преноси ос европски и интернационални спортски настани. ЕуроспортEurosport за прв пат почна да емитува сигнал на европските сателити на 5. февруари 1989 година.
 
== Спортски настани ==
 
ЕуроспортEurosport обезбедува гледачи кои следат преноси од европски и интернационални спортски настани. Тука се вклучени и УЕФА Лига на Шампиони, УЕФА Куп, Релито Париз - Дакар, Релито Монте Карло, Олимпијадата, велосипедски трки како што се Ле Тур Де Франс и трките на Британскиот Премиерен Календат, тениски настани како што се Френч Опен, Сони Ериксон ВТА-турнир, [[Светско првенство во Снукер]], Светско првенство во крикет, Светскиот куп во крикет, Светското првенство во крикет, Австралиска Рагби Лига, зимски спортови и нови спортови како што се скејтинг и сурфање. Мрежата претходно ги покриваше и натпреварите од Европскиот Куп на Победниците на Куповите.
 
== Мото спортМотоспорт ==
 
ЕуроспортEurosport е партнер со организаторот на Светското автомобилистичко првенство (ФИА) и ЕуроспортEurosport врши директен пренос на секоја трка. Пред 2006 година и организаторот на трките и самото првенство се претставувани од страна на ЕуроспортEurosport. Но, ЕуроспортEurosport го замоли организаторот на ФИА да го скратат времетраењето на трките од 3 часа на 2 часа. Тие го одбија барањето и оттогаш ЕуроспортEurosport нема откупено права за емитување на ова натпреварување. Во 2007 година, организаторот ги скрати автомобилските трки во првенството на 2 часа.
Овој канал исто така пренесува настани и од Меѓународното рели-првенство, ривалско натпреварување со Светското рели-првенство. Од 2008 година, врши пренос и од годишните трки во 24 часа Ле Ман.
 
== Историја ==
 
ЕуроспортEurosport почна со работа во [[1989]] година како резултат на заедничкото вложување на Европската Телевизиска Унија (European Broadcasting Union) и Скај Телевизија. Кога Скај ТВ е соедини со Британската Сателитска Телевизиска Мрежа (British Satellite Broadcasting), тие одлучија дека треба да се фокусираат на спортски програм на Скај 1 и Спортски Каналканал, пуштена во употреба од Британската Сателитска Телевизиска Мрежа која го смени името во Скај Спортс. ЕуроспортEurosport се затвори во 1991 година по одбиената жалба на конкурентската телевизија Скринспорт (Screensport channel) до Европската Комисија поради корпоративната структура. Телевизијата беше спасена кога ТФ1 Групата одлучи БСкајБ Телевизија (BSkyB) да има заеднички сопственици. Новиот ЕуроспортEurosport канал можеше да емитува сигнал истиот месец. На 1. март 1993 година кабловскиот и сателитскиот канал Скринспорт се соедини со ЕуроспортEurosport. ЕуроспортEurosport на крајот доби нови сопственици, францускиот конзорциум, кој се состои од ТФ1 Групата, Канал Плус Групата и Хавас Имиџес (Havas Images). Од јануари 2001 година, мрежата целосно потпадна под сопственост на ТФ1.
ЕуроспортEurosport моментално се емитува на дваесет јазици: англиски, француски, германски, италијански, шпански, португалски, холански, шведски, норвешки, дански, фински, руски, полски, чешки, унгарски, романски, бугарски, српски, грчки, турски, кантонски.
Во мај 2007 година, Јаху (Yahoo), Европа и ЕуроспортEurosport формираа заеднички вебсајтинтернет-портал којшто ЕуроспортEurosport го користи како нејзин веб портал, вклучувајќи ТВ водич за Велика Британија, Шпанија, Италија и Германија.
Во 2008 година, ЕуроспортEurosport пушти во употреба сервис за претплата преку интернет (наречен Еуроспорт играч„Eurosport-изведувач“) кој им овозможува на интернет корисниците да ги гледаат ЕуроспортEurosport 1 и ЕуроспортEurosport 2 во живо, плус дополнителен пренос кој не е во можност да се следи на телевизија. Во текот на 2009 година, на тениските натпревари на Австралија Опен, интернет пристапот понуди покривање на директен пренос од пет тениски терени.
 
== Ребрендирање во 2011 година ==
 
На 5. април 2011 година ЕуроспортEurosport го ребрендираше овој канал. Ребрендирањето воведе шест нови интернет станици, заедно со ново лого и презентирачки стил како пренос во живо, така и снимки. Новиот изглед на директни преноси беше дизајниран во Париз од компанијата Ле Телекреатурс (Les Telecreateurs). Сите локални канали на ЕуроспортEurosport го прифатија новиот начин на работа.
 
== Преносот на ЕуроспортEurosport ==
 
Во рамките на Европа, ЕуроспортEurosport е достапен на основен дигитален телевизиски сервис. Од 1999 година, ЕуроспортEurosport обезбедува различни сервиси кои пренесуваат релевантни спортски настани на одреден јазик, рекламирање и коментирање на натпревари. ЕуроспортEurosport нуди самостоен канал кој пренесува стандардизирана верзија на каналот ЕуроспортEurosport Панеуропеан (Eurosport Pan-European). Заедно со ова, тука се вклучени и каналите во Франција, Велика Британија, Италија, Германија, Полска, нордиските земји и делови од азискиот пацифик. Овие канали нудат поголеми спортски понуди на локално ниво, но и искористување на постоечкиот паневропски пренос.
 
== ЕуроспортEurosport 2 ==
{{Главна|Eurosport 2}}
Дополнителен канал кој овозможува повеќе спортски настани со директен пренос, емисии и најнови вести. ЕуроспортEurosport 2 беше пуштен во етерот на 10. јануари 2005 година и моментално е достапен во 35 земји, вршејќи перенос на 10 различни јазици: бугарски, англиски, француски, италијански, германски, грчки, унгарски, руски, полски, романски, српски и турски.
ЕуроспортEurosport 2 самата себе си се опишува како “новата генерација на спортски канали” посветена на тимски спортови, алтернативни спортови, забава, вклучувајќи кошарка, крикет, [[Национална хокејарска лига|Национална хокејарска лига]] на затворено, Американската рагби-лига на затворено, сурфање, Шампионска лига во одбојка, натпревари од Австралиската рагби-лига, Светско првенство во руски хокеј и др.
 
== ЕуроспортEurosport HD ==
 
На 25. мај 2008 година беше пуштена верзијата на канолот ЕуроспортEurosport, но со [[висока резолуција]].
 
== Вести на ЕуроспортEurosport ==
 
Канал за вести беше пуштен во етерот на 1 септември 2000 г, вклучувајќи резултати во живо, прикажување на најдобрите моменти, ударни вести и коментирање. Сервисот нуди видео, текст и графички подобрувања каде што екранот може да се подели на четири дела, видео дел, кој ги покажува најдобрите моменти и вестите, на дното код за ударни вести и делот за погодоците кој нуди длабински анализи на резултати и натпревари.
 
== Британски Eurosport ==
== Британската Еуроспорт ==
 
Во Велика Британија, Бритиш Еуроспорт (British Eurosport) беше пуштена во 1999 година, заменувајќи ја Еуроспорт Интернатионал (Eurosport International) во многу полиња, со распоред и локален коментатор. Пуштањето наи Бритишосмислувањето Еуроспорт и креирањетона на програмската шема само за Велика Британија беше финансирана од Премиум ТВ, која не се мешаше во спортските канали, но добиваше дел од приходите. БритишBritish ЕуроспортEurosport има студио за презентирањеводење напрограма за големи спортски настани и турнири во живо.
 
== Историја ==
 
[[Џејмс Ричардсон]] претходно беше водител на фудбалската [[СериаСерија А]] на каналот од [[2002]] година до [[2005]] година и [[2004]] година [[Лига на Шампиони|УЕФА Лига на Шампиони]] со гости во студиото вклучувајќи го Алан Карбишли, Диџеј Спуни, поранешните играчи на [[ФК Челси]], Пол Елиот, Ед де Гај, Реј Вилкинс, Роберто ди Матео и поранешниот голман на Челси, Карло Кудичини, кој сега е член на Тотенхем Хотспур, поранешниот репрезентативец Лутер Блисет и европските спортски новинари Габриеле Маркоти и Кцавиер Ривоите.
Вил Вандерс е познат по разиграните најави за кикбокс и ги поздравува гледачите на јапонски, корејски, кинески и тајландски за воведот на емисијата за боречки вештини во понеделниците навечер наречена Фајт Клуб.
БритишBritish ЕуроспортEurosport ги покрива натпреварите во снукер во текот на целата сезона, вклучувајќи и настани што не се покриени од страна на Би -Би -Си (BBC) Телевизија, како и Мастерсот во Шангај и Чајна Опен.
БритишBritish ЕуроспортEurosport има тројца коментатори за скејтинг: поранешните учесници на Зимските Олимписки Игри, Крис Хаувард и Ники Слејтер, ветеран - коментаторот Симон Рид, братот на актерот Оливер Рид. Тур де Франс се коментира од страна на Дејвид Херман со велосипедистот - ветеран Шон Кели како технички експерт. На 10. февруари 2009 година, БритишBritish ЕуроспортEurosport, почна со емитување на програма на 16:9 резолуција. По затворањето на Сетанта Спортс (Setanta Sports), правата за натпреварување во голф ги презеде БритишBritish ЕуроспортEurosport.