Разлика помеѓу преработките на „Евроспорт“

Додадени 52 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 33 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q539296 (translate me))
с
== Спортски настани ==
 
Еуроспорт обезбедува гледачи кои следат преноси од европски и интернационални спортски настани. Тука се вклучени и УЕФА Лига на Шампиони, УЕФА Куп, Релито Париз - Дакар, Релито Монте Карло, Олимпијадата, велосипедски трки како што се Ле Тур Де Франс и трките на Британскиот Премиерен Календат, тениски настани како што се Френч Опен, Сони Ериксон ВТА Турнир-турнир, Светскиот[[Светско Шампионатпрвенство во Снукер]], ШампионатитеСветско првенство во Крикеткрикет, Светскиот Купкуп во Крикеткрикет, СветскиотСветското Шампионатпрвенство во Крикеткрикет, Австралиска Рагби Лига, зимски спортови и нови спортови како што се скејтинг и сурфање. Мрежата претходно ги покриваше и натпреварите од Европскиот Куп на Победниците на Куповите.
 
== Мото спорт ==
 
Еуроспорт е партнер со организаторот на СветскиотСветското Шампионатавтомобилистичко во Автомобилипрвенство (ФИА) и Еуроспорт врши директен пренос на секоја трка. Пред 2006 година и организаторот на трките и самото првенство се претставувани од страна на Еуроспорт. Но, Еуроспорт го замоли организаторот на ФИА да го скратат времетраењето на трките од 3 часа на 2 часа. Тие го одбија барањето и оттогаш Еуроспорт нема откупено права за емитување на ова натпреварување. Во 2007 година, организаторот ги скрати автомобилските трки во Шампионатотпрвенството на 2 часа.
Овој канал исто така пренесува настани и од ИнтернационалниотМеѓународното Рели Шампионатрели-првенство, ривалско натпреварување со Светскиот РелиСветското Шампионатрели-првенство. Од 2008 година, врши пренос и од годишните трки во 24 часа Ле Ман.
 
== Историја ==
 
Дополнителен канал кој овозможува повеќе спортски настани со директен пренос, емисии и најнови вести. Еуроспорт 2 беше пуштен во етерот на 10. јануари 2005 година и моментално е достапен во 35 земји, вршејќи перенос на 10 различни јазици: бугарски, англиски, француски, италијански, германски, грчки, унгарски, руски, полски, романски, српски и турски.
Еуроспорт 2 самата себе си се опишува како “новата генерација на спортски канали” посветена на тимски спортови, алтернативни спортови, забава, вклучувајќи кошарка, крикет, Националната[[Национална Лигахокејарска волига|Национална хокејарска хокејлига]] на затворено, Американската Рагби Лигарагби-лига на затворено, сурфање, Шампионска Лигалига во одбојка, натпревари од Австралиската Рагби Лигарагби-лига, СветскиСветско Шампионатпрвенство во руски хокеј и др.
 
== Еуроспорт HD ==
== Вести на Еуроспорт ==
 
Канал за вести беше пуштен во етерот на 1. септември 2000годуина2000 г, вклучувајќи резултати во живо, прикажување на најдобрите моменти, ударни вести и коментирање. Сервисот нуди видео, текст и графички подобрувања каде што екранот може да се подели на четири дела, видео дел, кој ги покажува најдобрите моменти и вестите, на дното код за ударни вести и делот за погодоците кој нуди длабински анализи на резултати и натпревари.
 
== Британската Еуроспорт ==