Разлика помеѓу преработките на „Витамин“

Одземени 15 бајти ,  пред 8 години
Reverted to revision 3081290 by Bjankuloski06. (TW)
(Reverted to revision 3081290 by Bjankuloski06. (TW))
Во 1929 година, [[Фредерик Хопкинс]] и [[Кристијан Ајкман]] биле наградени со Нобелова награда за физиологија или медицина за откривањето на неколку витамини.<ref name= Carpenter>{{cite web |last = Carpenter|first = Kenneth|title = The Nobel Prize and the Discovery of Vitamins|url = http://nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/articles/carpenter/index.html|publisher = Nobelprize.org|date = 22 June 2004|accessdate = 5 October 2009}}</ref>
 
Во 1943 година, [[Едвард Адалберт Дојзи]] и [[КристијанХенрик јакимовДан]] биле наградени со Нобелова награда за физиологија или медицина за нивното откривање на [[витамин К|витаминот К]] и неговата хемиска структура.
]] биле наградени со Нобелова награда за физиологија или медицина за нивното откривање на [[витамин К|витаминот К]] и неговата хемиска структура.
 
== Преглед на витамините и нивното дејство ==