Разлика помеѓу преработките на „Рокселана“

Одземен 1 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
(Reverted to revision 2989105 by Addbot. (TW))
|parents =
}}
'''Хасеки Хурем Султана''' ({{lang-ota|خرم سلطان}}, родена во [[1506]] - починала на {{починал на|17|април|1558}} во [[Топкапи Сарај]], {{починал во|Отомански Константинопол}}), позната како '''Александра Лисовска''' или '''Рокселана''', била сопруга на османлискиот султан [[Сулејман I]] и мајка на османлискиот султан [[Селим II]]<ref>[http://web.archive.org/web/20060615093437/www.4dw.net/royalark/Turkey/turkey4.htm The Imperial House of Osman] GENEALOGY</ref> .
 
== Рани години ==