Разлика помеѓу преработките на „Маргарет Тачер“

Додадени 2 бајти ,  пред 7 години
Раниот живот го поминува во родното место [[Грантам]]. Израсната е во куќата на Алфред и Беатрис Робертс, и двајцата методисти. Имале фамилијарен бизнис –продавница, која се наоѓала на првиот спрат во нивната куќа. Маргарет Робертс учела сновно и средно училиште во родниот град, од каде образование го продолжува на Оксфорд каде учела хемија. Но хемијата одсекогаш и се наоќала во втор план, споредено со политиката. Конзервативната политика одсекогаш заземала место во животот на Маргарет. Нејзиниот татко бил советник во Грантам, и често знаел да разговара со Маргарет за изминатиот ден. На Оксфорд била избрана за претседател на студентската комора на конзервативната партија.
 
==Семејство и кариера==
 
Два пати се кандидирала како кандидат на Конзервативците за место во Дартфурд. И иако и двата пати не била одбрана, се стекнала со голема слава затоа что била најмладата жена-кандидат за оваа позиција. Во Дартфурд го запознава и својот сопруг, Денис Тачер, локален бизнисмен. Се венчале во 1951 година, а во 1953 година им се родиле близнаците Марк и Керол. Во времето кога Конзервативците стапиле на власт, 1970, Тачер е одбрана за министер за образование, на бач толку добар период за Тачер поради постојаните протестим кои сепа успеала да ги смири. По катастрофалниот пораз на владата на Хет во 1974, Маргарет се кандидирала за претседател на Конзервативната партија, что и станала во февруари 1975 год.
Анонимен корисник