Разлика помеѓу преработките на „Папа Адријан I“

Одземени 55 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за папа |
English name = Hadrianus I |
== Поддршка на политиката на Карло Велики ==
 
Потекнувал од римскиот [[nobilitas]]. Водел профранкска политика. По седнувањето на престолот на [[Карло Велики]], тој го повикал него во борба против [[Лангобарди]]те. Во [[774]], тој на Карло му ја доделил титулата патриција. Карло Велики ја продолжил адрежливоста на [[ПепинПипин КусиотМалиот]], меѓутоа создал Папска област, само за време на својата посета на [[Рим]] во [[781]]. Новосоздадената територија го вклучувала Лацио, Равенската егзархија, Пентапол и Сабина, но Карло не му го дал ни Милано, ни војводството Сполето.
 
== Духовна власт ==