Разлика помеѓу преработките на „ГНУ-ова лиценца за слободна документација“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Лиценца за ПО
{{ infobox software license
| name = ГНУ-ова лиценца за слободна документација<br /><small>''GNU Free Documentation License''</small>
| изворен_назив = GNU Free Documentation License
| imageслика = [[Податотека:GFDL_Logo.svg|160п]]
| captionопис = The GFDL logo
| authorавтор = [[Фондација за слободна програмска опрема]]
| versionверзија = 1.3
| publisherиздавач = Фондација за слободна програмска опрема
| date датум = '''тековна верзија''':<br />3 ноември 2008
| Debian approvedскладна_Дебијан = да, без неменливи делови
| Free Software = да
| слободна_ПО = да
| GPL compatible = не
| copyleft складна_ОЈЛ = дане
| копилефт = да
}}
'''ГНУ-овата лиценца за слободна документација''' или '''ГЛСД''' (''GNU Free Documentation License'', ''GFDL'') е „[[копилефт]]“ лиценца за [[слободна содржина]], создадена од [[Фондација за слободна програмска опрема|Фондацијата за слободна програмска опрема]] во рамки на проектот [[ГНУ]]. Таа е двојник на [[ГНУ-овата општа јавна лиценца]] која се односи на пишани творби. Актуелната лиценца е под верзија 1.2, а официјалниот текст може да се прегледа на http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html.