Разлика помеѓу преработките на „ГНУ-ова лиценца за слободна документација“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 99 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q22169 (translate me))
с
{{ infobox software license
{{Без извори|датум=август 2010}}
| name = ГНУ-ова лиценца за слободна документација<br /><small>''GNU Free Documentation License''</small>
{{Инфокутија за софтверска лиценца
| image = [[Податотека:GFDL_Logo.svg|160п]]
| name = ГНУ-ова лиценца за слободна документација
| image caption = [[Податотека:HeckertThe GNUGFDL white.svg|160п]]logo
| author = [[Фондација за слободенслободна софтверпрограмска опрема]]
| caption = Логото на ГНУ, со стилизирано [[гну (животно)|гну]]
| author = [[Фондација за слободен софтвер]]
| version = 1.3
| publisher = FreeФондација Softwareза Foundation,слободна Inc.програмска опрема
| date = '''Тековнатековна верзија''':<br />3 ноември 2008
| Debian approved = Дада, без неменливи делови
| Free Software = Дада
| GPL compatible = Нене
| copyleft = Дада
}}
'''ГНУ-овата лиценца за слободна документација''' или '''ГЛСД''' (''GNU Free Documentation License'', ''GFDL'') е „[[копилефт]]“ лиценца за [[слободна содржина]], создадена од [[Фондација за слободенслободна софтверпрограмска опрема|Фондацијата за слободенслободна програмска софтверопрема]] во рамки на проектот [[ГНУ]]. Таа е двојник на [[ГНУ-овата општа јавна лиценца]] која се односи на пишани творби. Актуелната лиценца е под верзија 1.2, а официјалниот текст може да се прегледа на http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html.
 
== Видете исто така ==